lørdag 26. november 2016

Z dalekiej Kuby nadeszła dziś bardzo smutna wiadomość. Świat opuścił lider kubańskiej rewolucji, Fidel Castro.


Zmiana
Człowiek, który wyzwolił Kubę spod amerykańskiej dominacji, człowiek który stawił czoło największemu imperium świata mimo wielokrotnych prób obalenia go przez CIA, człowiek który stworzył jeden z najlepiej funkcjonującycj systemów służby zdrowia i oświaty na świecie - system o którym mieszkańcy okolicznych kapitalistycznych krajów takich jak Haiti, Dominikana, Salwador, Honduras, itd. mogą jedynie pomarzyć i długo nie osiągną takich standardów.

"Osoby mało inteligentne i podatne na propagandę uważają, że kapitalizm to USA albo Niemcy, zapominając, że kapitalizm to także Haiti, Kongo, Salwador, czy choćby Meksyk, który pomimo że pozostaje w strefie wolnego handlu z USA i Kanadą, to ciągle w zakresie wskaźników zdrowia, edukacji czy praw kobiet pozostaje daleko w tyle za Kubą. Ba, pod względem takim jak wskaźnik umieralności niemowląt czy średnia długość życia, Kuba wyprzedza wiele krajów, które się uważa za bogate i rozwinięte."

"Kuba ma 57 tysięcy lekarzy na 11 milionów ludzi. Dla porównania Republika Południowej Afryki ma 25 tysięcy na 40 milionów. Od początku programu wysyłania lekarzy za granicę (Algieria, 1963), Kuba wysłała do najbiedniejszych krajów trzeciego świata 51 820 lekarzy, dentystów, pielęgniarek i innych specjalistów opieki zdrowotnej. W zdecydowanej większości przypadków pomoc ta jest darmowa. W 1985 r. w krajach trzeciego świata pracowało 16 tysięcy kubańskich lekarzy, czyli dwukrotnie więcej niż z USA w ramach Peace Corps i AID. 

 Do 1988 r. Kuba wysłała za granicę więcej specjalistów opieki medycznej niż jakikolwiek inny kraj i więcej niż Światowa Organizacja Zdrowia. W większości przypadków opieka zdrowotna świadczona przez kubańskich lekarzy jest bezpłatna, a sami lekarze żyją w warunkach, których lekarze z krajów zachodnich z reguły nie akceptują." (Noam Chomsky)

Jego zasługi dla małej Kuby można wymieniać w nieskończoność. To ogromna strata nie tylko dla Kuby, ale dla całego świata.

Polska czasów III i IV Rzeczpospolitej niestety coraz bardziej zaczyna przypominać Kubę sprzed rewolucji Fidela Castro. Może to właśnie jego historia powinna być dla nas wzorem?
Cześć Jego pamięci!